Erkki Melartin

Pianokonsertti Mystisen äärellä 17.4.2025 Melartin-juhlavuoden yhtenä kohokohtana

Pianotaiteilija, musiikin tohtori Eveliina Sumelius-Lindblomin resitaali kiirastorstaina 17. huhtikuuta oli lähes mykistävä kokemus niin esiintyjän suvereenin virtuoosisuuden kuin huiman pianistisen ohjelman kannalta.

Konsertti rakentui itseoikeutetusti Erkki Melartinin modernistisen sonaatin Fantasia apocaliptica per il pianoforte, op. 111 (1920) ympärille, sillä Sumelius-Lindblomille teos oli tuttu sekä useiden esiintymisten että teoksen levyttämisen ansiosta (soolopianoalbumi Silent revolution Siba Records 2023). Juhlavuoden kunniaksi hän halusi asettaa Melartinin musiikin suureen musiikilliseen ympäristöön, toisin sanoen sellaisten merkittävien säveltäjien rinnalle, joiden seurassa Melartin olisi ylpeästi kansainvälinen ja vertaistensa seurassa. Sumelius-Lindblom kommentoi konserttiaan: Konsertin suunnittelu ja toteuttaminen oli minulle itsellenikin ainutlaatuinen elämys, ja totta kai suuri kunnia.

Ohjelma (Alfred Schnittke, Peteris Vasks, Oliver Messiaen, Melartin) oli kunnianhimoinen ja erittäin vaativa. Se esitettiin ilman väliaikaa, mikä loi yleisölle ainutlaatuisen mahdollisuuden upota keskeytyksettä teosten maailmaan. Tunnelma kohosi loppua kohden, ja Melartinin rajun ekspressiivinen, ensimmäisen maailmansodan synkissä tunnelmissa säveltämä ”ilmestyskirjafantasia” oli päätösnumerona konsertin ehdoton kruunu.

Tunnistin Melartinin ja Schnittken teoksissa samankaltaista musiikillista eetosta ja ilmaisutapaa. Tarkoitan näillä syvällistä pyrkimystä henkilökohtaisen ja universaalin inhimillisen kamppailun mahdollisimman rehelliseen kuvaamiseen.

Sumelius-Lindblom on pohtinut myös Messiaenin ja Melartinin kytkeytymistä toisiinsa mystiikan näkökulmasta. Katolisuuteen pohjautuva mystiikka toimi Messiaenin sävellystyön filosofisena taustana, kun Melartinin mystiikka liittyi teosofisiin ja ruusuristiläisiin virtauksiin, joissa ajateltiin musiikin olevan keskeinen kanava jumalallisen viisauden paljastumiseen ihmisille. Konsertin ohjelmassa niin Vasksin kesätunnelma kuin Messianin kaksi preludia tarjosivat tyynnyttävän ja lempeästi väreilevän maiseman Schnittken ja Melartinin musiikillisten äärimmäisyyksien keskellä.

Johdantona konsertille professori emeritus Matti Huttunen piti aatehistoriaan nojautuvan esitelmän valottaen mystiikan utopioista musiikissa. Hän esitteli erityisesti saksalaisen filosofi Ernst Blochin (1885–1977) käsityksiä taiteesta ja erityisesti musiikista. Musiikin avulla on mahdollista luoda väitön, käsinkosketeltava yhteys käsillä olevaan nykyhetkeen sen sijaan että oltaisiin , ei-vielä- tai ei enää-maailmassa. Blochille musiikki edusti eräänlaista absoluuttia: täyttymystä, puhtaasti sisäisen kokemuksen kääntämistä ulkoiseksi ja utopistista tulevaisuuden, ei-vielä ilmenneen kokemista yhtä aikaa menneisyyden kanssa.

Konsertin visuaalisen ilmeen ja painetun käsiohjelman oli suunnitellut Metropolian asiantuntija, graafikko Tia Tast ja konsertin tuottaja oli seuran puheenjohtaja Tuire Ranta-Meyer. Konsertti toteutettiin yhteistyössä Metropolian ja Helsingin Konservatorion kanssa.